تبلیغات
سلوک - جشنواره وبلاگ‌نویسان طرفدار ما!
یکشنبه 10 آذر 1387  08:42 ب.ظ    ویرایش: دوشنبه 11 آذر 1387 12:15 ق.ظ
نوع مطلب: جامعه ،فرهنگ ،

جشنواره‌ها و مسابقات- متن حاضر نقدی‌ست از یک وبلاگ نویس در مورد بزرگ‌ترین رقابت بین المللی وبلاگ نویسان. وبلاگ نویسی که خود نه شرکت کننده این رقابت بود و نه رای دهنده آن تا شائبه غرض یا حسادت به نوشته‌اش وارد نشود.

چهارمین سال مسابقات انتخاب بهترین وبلاگ‌های جهان -که از سوی دویچه وله (صدای آلمان) برگزار می‌شود- طی شد. شاید اصلی ترین دلیل اهمیت این مسابقه حضور حدود ۹هزار وبلاگ نویس در ۱۶ موضوع از سراسر جهان و شرکت صدهزار نفری در رای گیری عمومی این وبلاگ‌ها باشد. آماری که هرچند قابل توجه و شاید بی‌نظیر است، اما درصد کمی از وبلاگ نویسان جهان را در بر می گیرد.

نگاهی مختصر به صدر تا ذیل این مسابقه عنوانی غیر از “مسابقه بین المللی بهترین وبلاگ” را تداعی می‌سازد: “بهترین وبلاگ نویسان طرفدار ما!”

از عامل اصلی مسابقه که صدای آلمان است تا حمایت کنندگان آن و تا هیات داوران گزینش شده و واضح‌تر در انتخاب وبلاگ‌ها، همگی نمایش ریاکارانه‌ای را جهت تبلیغ یک نوع تفکر خاص(!) برپا ساخته اند. روی‌کرد سیاسی خاصی که قدرتش را با بسیج امکانات به رخ رقبای عموما شرقی‌اش می کشد.

حامیان مسابقه
هنگامی که در بین حامیان به نام‌هایی چون سایت گویا، رادیو زمانه، رادیو هلند و… برخورد می‌کنیم بیش‌تر به‌حال وبلاگ نویسانی که با امید یک رقابت سالم و حرفه‌ای پا به عرصه این مسابقه گذارده‌اند تاسف می‌خوریم. نهادهایی حامی انتخاب بهترین‌های جهان و ایران شده‌اند که گرایش سیاسی ضد اسلامی وحتی ضد دینی‌شان بر بسیاری پوشیده نیست.

به‌طور مثال یکی از سایت‌های حامی خود با استفاده از رانت عضو پارلمان هلند و گروهک تروریستی مجاهدین خلق جهت مقابله با نظام ایران و حمایت از مطرودین نظام تاسیس شد وبه تنهایی آغازگر تهاجمات جدید بر ضد دین اسلام در عرصه اینترنت شد.

ورود این چنین پایگاه‌هایی در حمایت از مسابقه‌ای در این سطح انسان را به‌فکر وا می دارد! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

هیئت داوران
سوالات بسیاری در مورد شباهت‌ها و تفاوت‌های روزنامه نگاری و وبلاگ نویسی در دنیا مطرح است. عده‌ای وبلاگ را رسانه‌ای می‌دانند که همان کارکرد روزنامه را دارد و عده‌ای وبلاگ را انعکاس علایق، افکار و دانسته‌های شخصی مردم تلقی می‌کنند. از همین روست که درصد کمی از وبلاگ نویسان را ژورنالیست‌ها تشکیل می دهند. وبلاگ‌های زیادی به سرگرمی، مذهب، علم، فلسفه، هنر و… می‌پردازند که انتخاب از بین آنها مستلزم اشراف حداقلی هیات داوران به آن موضوعات است. درحالی که تخصص مشترک همه اعضا هیات داوران روزنامه نگاری‌ست!

فرناز سیفی ژورنالیست، فعال حقوق زنان و وبلاگ نویس ایرانی که در پنج سال گذشته در عرصه جنبش زنان و جامعه مدنی فعالیت کرده است و در چند روزنامه و سایت فمینیستی قلم زده و از بنیان‌گذاران سایت زنستان است عضو ایرانی هیات داوران این جشنواره بود و نکته جالب این‌که گردانندگان یکی از وبلاگ‌های برگزیده (تغییر برای برابری) نه تنها هم‌فکر او، که دوست و همکار با اونیز هست. «تغییر برای برابری» و «زنچینگ ین» از ایران و چین هر دو از مخالفان دولت‌های مخالف غرب هستند. دو وبلاگی که با بیش‌ترین رای مشترکا برنده ویژه بخش گزارشگران بدون مرز شدند.

جالب‌تر وقتی می شود که خود او نیز حتی اساس این مسابقه را هم قبول ندارد و تصریح می کند که ملاک‌هایش برای انتخاب اغلب سیاسی هستند. او در وبلاگش «امشاسپندان» معیارهای انتخاب‌هایش را برمی‌شمارد؛ معیارهایی که توجه به آنها سطح «مسابقه بهترین وبلاگ جهان» با آن استقبال گسترده را تا حد همان نام ذکر شده «وبلاگ نویسان طرفدار ما» تقلیل می دهد!

-منتقد وضعیت اجتماعی و سیاسی و آزادی بیان در ایران؛
شرط بالا یعنی این‌که وبلاگ‌های بسیاری باید به‌جرم منتقد نبودن از عرصه انتخاب خارج شوند و فقط وبلاگ‌هایی شانس انتخاب را خواهند داشت که مخالف دشمنان ما باشند. جمله‌ای که بسیار شبیه افاضات رییس جمهور شکست خورده ی آمریکاست!

«دیرتیش باد» در این میان یک استثنا است. استثنایی که حتی اگر وبلاگ نمی‌داشت در ذات خود سوژه‌ای طلایی برای خیلی ژورنالیست‌ها با تفکرات گوناگون خواهد داشت. آن‌گونه که از نجف زاده و خبرگزاری فارس تا حتی سی.ان.ان در موردش گزارش تهیه کنند. این وبلاگ نتیجه تلاش معلمی در کوچک‌ترین مدرسه دنیا بود که پیش‌تر با گزارش کامران نجف زاده به شهرت رسید و حتی آن مجموعه یک‌بار در برنامه خانواده شبکه یک هم حضور پیدا کردند.

ذکر نکات فوق به این دلیل بود که اگر «دیرتیش باد» به‌جای مقام دومین وبلاگ برتر جهان، مقام اول را نیز کسب می کرد چندان جای تعجب نداشت. چرا که او در این مسابقه فقط استثنا بود! استثنایی که اگر مثلا در مسابقه دیدگاه روبه‌روی دویچه وله هم شرکت می کرد باز شانس برتری را داشت.

و…
این مسابقه هر چه بود پایان یافت و بهترین‌های مطابق میل گردانندگان(!) جوایز نفیس خود را دریافت خواهند کرد. ولی چیزی که باعث نقش بستن سطور بالا شد دغدغه‌ای بود برای انتقال حاشیه‌هایی از این مسابقه برای ما و همه وبلاگ نویسان در این سوی دنیا!

جایی که در معادلات سیاسی نام جنوب را یدک می کشد. کشورهایی که تا چندین سال پیش مستعمراتی در دست گردانندگان کنونی دویچه وله، بی.بی.سی فارسی، رادیو فرانسه و رادیو زمانه بودند، در قرن۲۱ عرصه هجوم تبلیغاتی همان دولت‌ها شده اند.مسابقاتی را هم که گه‌گاه برپا می کنند انسان را یاد جشنواره‌های هنری - سینمایی دوران جنگ سرد غرب با شوروی می اندازد.

رقابت‌هایی که هدف اصلی آنها کمک به سیاست مداران پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در جهت تضعیف موج گرایش طبقات مختلف اجتماعی ان زمان به کمونیسم بود. آیا این بار نقشه ی استعماری دیگری در راه است؟ یا ناتو رقیب دیگری بعد از زوال کمونیسم در مقابل خود می بیند؟!

   


نظرات()  
مونسم خدا
پنجشنبه 21 آذر 1387 10:57 ق.ظ
سلام

خدا قوت رفیق. منتظریم...

یا زهرا.س
غزال
سه شنبه 19 آذر 1387 12:28 ب.ظ
سلام
عجب !
یه چیزایی خونده بودم ام به این کاملی نمیدونستم.
راستی عیدتون مبارک.
التماس دعا.
یا علی.
پاسخ نا سازگار : سلام...
عید شما هم مبارك
راه آسمانی
دوشنبه 18 آذر 1387 10:55 ق.ظ
سلام

امروز اگه وصلی ..بود..یادی بود..
التماس دعا
پاسخ نا سازگار : ...
گمنام
چهارشنبه 13 آذر 1387 05:29 ب.ظ
سلام دوست عزیز
ممنونم كه همیشه به ما فراموش شده ها سر میزنی

امیدوارم تو بشی یكی مثل همینی كه عكسش رو تو پست قبلی زدی ;)

نه داداش من كار نیروی افتضاحی از این حرفا گذشته كه بخوام مثمر ثمر بشن !

التماس دعا
پاسخ نا سازگار : سلام ماراهی كه بنظرمون رسید رو گفتیم
دیگه صلاح مملكت خویش خسروان دانند
مونسم خدا
سه شنبه 12 آذر 1387 11:12 ق.ظ
سلام

ای بابا رفیق حال داری. فكر نون باش كه خربزه آبه....

كی دیگه به این حرفها گوش میده.

كوكاكولا مینوشن لعنت به اسرائیل میگن.
تازگیها هم كه 3 تا درنوشابه بدی یك دونه بهت مجانی میده
پاسخ نا سازگار : salam.inam az khobimone labod!?allahalam
وبلاگ نیوز
دوشنبه 11 آذر 1387 03:37 ب.ظ
با سلام
اولا بابت مشكل پیش آمده شدیدا عذرخواهی می كنیم.
ثانیا بابت تحلیل خوب و روشن و مستدل تان بسیار متشكریم.
ثالثا بابت ویرایش بدون اجازه عذرخواهی می كنیم.
امیدوارم بتوانیم در آینده همكاری بهتری داشته باشیم.
با تشكر مجدد
تیم خبری وبلاگ نیوز
پاسخ نا سازگار : سلام.
اولا و آخرا" چوبكاری می فرمایید دوستان گرامی.
پیروز باشید.
نمِ‌نمک
یکشنبه 10 آذر 1387 11:40 ب.ظ
سلام
من که قبول دارم حرفش رو دربست
این‌ها همش بازیه
همین!
پاسخ نا سازگار : سلام.
بازی بازی؟ با دم شیرم آخه باز؟!:)))
راه آسمانی
یکشنبه 10 آذر 1387 10:57 ب.ظ
سلام
حقیقتش در مورد نحوه انتخاب چیزی نفهمیدم اصلا..
اما پست قبلی ..
درسته. جدیدا ما هم اونجوری که باید به مساله فلسطین نمیرسیم ..
پاسخ نا سازگار : سلام.
هوم؟!؟؟؟
خوب وقتی عضو ایرانی هیئت داوران خودش همكار منتخب وبلاگ برتر یه بخش باشه این یعنی چی؟در ضمن من سعی كردم زیاد
طول ندم اگر نه روی انتخابها هم بحث های زیادی بود.منتهی سعی شد یه كلیتی ارائه بشه كه خواننده نحوه ی انتخاب هم دستش بیاد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

سلوک

دوست ما را و همه نعمت فردوس شما را